Podanie žiadostí o prechodný pobyt na území SR pre štátneho príslušníka tretej krajiny je zložitý proces, ktorý si vyžaduje presnosť a pozornosť počas celého trvania. Môže ísť o niekoľkomesačný proces. Pri príprave dokumentácie záleží na každom detaile, aby sa zabránilo neprijatiu alebo následnému zamietnutiu žiadostí o pobyt.
Prechodný pobyt je viazaný na jeden účel. Účel prechodného pobytu vykonáva štátny príslušník tretej krajiny na území Slovenskej republiky.
Ak štátny príslušník tretej krajiny chce vykonávať inú činnosť, než na akú mu bol udelený prechodný pobyt, musí podať novú žiadosť o udelenie prechodného pobytu, ak tento zákon neustanovuje inak.
Ak sa do 20 pracovných dní od nahlásenia voľného pracovného miesta nepodarí miesto obsadiť osobou vedenou v evidencii uchádzačov o zamestnanie, môže Vám zamestnávateľ vydať písomný prísľub na zamestnanie alebo uzatvoriť pracovnú zmluvu.
Každý doklad vydaný v zahraničí musí byť overený (napr. apostilačnou doložkou alebo tzv. konzulárnou superlegalizáciou) a musí byť k nemu pripojený oficiálny preklad do slovenského jazyka.
Ak mate udelený prechodný pobyt za účelom zamestnania, alebo podnikania a chcete, aby vaši rodinní príslušníci Vás nasledovali, zákon o pobyte cudzincov Vám umožňuje už pri podaní prvej žiadosti o udelenie prechodného pobytu podať dokumenty na zlúčenie rodiny. Prechodný pobyt na účel zlúčenia rodiny sa udeľuje do skončenia platnosti pobytu občana tretej krajiny s udeleným pobytom, s ktorou občan tretej krajiny žiada zlúčenie rodiny.
Žiadosť o prechodný pobyt za účelom zlúčenia rodiny – sa podáva OSOBNE (za maloleté dieťa zákonný zástupca – RODIČ), pričom žiadosť a dokumenty – musia byť kompletné, inak žiadosť nebude prijatá.
Okrem matričných dokladov (sobášny list/rodný list), žiadny iný doklad nesmie byť starší ako 90 dní v čase podania žiadosti.
Štátny príslušník tretej krajiny, ktorý nemá udelený pobyt a chce na Slovensku podnikať, musí získať prechodný pobyt na účel podnikania. Osoba s prechodným pobytom na účel podnikania môže na Slovensku podnikať ako fyzická osoba alebo sa stať štatutárnym orgánom obchodnej spoločnosti alebo družstva.
Okrem udeleného prechodného pobytu na účel podnikania je možné podnikať na Slovensku aj vtedy, ak Vám bol udelený prechodný pobyt na účel štúdia, prechodný pobyt na účel výskumu a vývoja, prechodný pobyt na účel zlúčenia rodiny alebo ste príslušník tretej krajiny, ktorý má priznané postavenie Slováka žijúceho v zahraničí.
Po udelení prechodného pobytu na účel podnikania štátny príslušník tretej krajiny musí dovzdať oddeleniu hraničnej a cudzineckej polície do 60 dní od prevzatia povolenia na prechodný pobyt výpis z obchodného registra fyzickej osoby – podnikateľa.
Samotné štúdium na jazykovej škole nebude dôvodom na udelenie prechodného pobytu.
Ak cudzinec zmení školu, na ktorej študuje, je potrebné oznámiť uvedené príslušnému oddeleniu cudzineckej polície a predložiť aj nový doklad o štúdiu.
Počas prechodného pobytu za účelom štúdia je možné pracovať a to najviac dvadsať hodín týždenne i podnikať a to bez potreby požiadať o zmenu účelu prechodného pobytu.
Udeľuje sa žiadateľovi, ktorý má vydané osvedčenie Slováka žijúceho v zahraničí. Osoba s osvedčením Slováka žijúceho v zahraničí, ktorá požiadala o udelenie prechodné pobytu je oprávnená zdržiavať sa na území Slovenskej republiky až do rozhodnutia o žiadosti. Po udelení prechodného pobytu je oprávnený podnikať, študovať a pracovať bez ďalších povolení.
V prípade Slováka žijúceho v zahraničí udelí policajný útvar prechodný pobyt na päť rokov.
Dočasné vyslanie štátneho príslušníka tretej krajiny na účel zamestnania alebo odbornej prípravy, ktorý sa v čase podania žiadosti o udelenie prechodného pobytu nachádza mimo územia Slovenskej republiky a členských štátov EU. Zamestnávateľ so sídlom mimo územia Slovenskej republiky a členských štátov EU, s ktorým má štátny príslušník tretej krajiny pred presunom a počas presunu uzavretú pracovnú zmluvu. Vyslanie k tomu istému zamestnávateľovi alebo k zamestnávateľovi v rámci tej istej skupiny zamestnávateľov so sídlom v Slovenskej republike.
Žiadosť o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania ICT si môžete podať len na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky akreditovanom pre štát, ktorého štátny príslušník tretej krajiny je občanom alebo v ktorom má bydlisko. Žiadosť nie je možné podať na území Slovenskej republiky.
Z hľadiska povoľovacích procesov je potrebné rozlišovať, či pôjde o krátkodobý presun (do 90 dní) alebo dlhodobý presun.
Ak žiadate o zmenu účelu, Váš prechodný pobyt na území Slovenska sa považuje za oprávnený až do rozhodnutia o zmene účelu prechodného pobytu.